Güroymak'ta İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programı

GÜNCEL 12 Mart 2019 17:08
Videoyu Aç Güroymak'ta İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programı
A
a

12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u anma günü, İpekyolu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri ve öğrencilerinin hazırlamış olduğu etkinlikle Okulun konferans salonunda yapıldı.

Güroymak İpekyolu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda düzenlenen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Günün anlam ve öneminin belirtildiği konuşmaların ardından program, şiir, türkü, video gösterisi ve Mehmet Akif Ersoy'un hayatının anlatılmasıyla devam etti. 

Kaymakam Alibeyoğlu, günün anlam ve önemiyle ilgili bir konuşma yaptı. Kaymakam Alibeyoğlu, 12 Mart 1921 tarihinde TBMM’de milli marş olarak kabul edilen İstiklal Marşı, aziz milletimizin diriliş destanıdır. Kurtuluş Savaşı yıllarında maddi ve manevi zorluklarla mücadele eden ecdadımızın ortak duygusunun, inancının sembolüdür. Milli marşlar, milletlerin birliğini ve aynı istikamette tek bir bayrağın altında yaşamamızı sağlayan temel unsurlardır. İstiklal marşı aziz milletimizin bağımsızlık ve özgürlük savaşını ölümsüzleştiren her mısrasıyla milletin ortak duygu dünyasına seslenen eşsiz bir eserdir. Milletimizin milli ve manevi değerlerini yeni nesillere aktaran abide şahsiyetlerinden biri olan Mehmet Akif Ersoy Kurtuluş savaşının zor zamanlarında ecdadımıza umut ışığı olmuştur. O zor zamanlarda hiçbir zaman umudunu ve inancını kaybetmeyen Akif, Milli mücadelenin heyecanını dizelere aktarırken tarihi bir şahlanışın müjdecisi olmuştur. Bize ve gençlerimize düşen görev; bu ruhu, bayrak ve vatan sevgisini daima diri tutmaktır. İstiklal mücadelesiyle bağımsızlığını kazanmış bir millet olarak birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmeliyiz. Bu vatanın hangi badireler neticesinde kurulduğunu genç nesillere aktarıp, çocuklarımıza bu bilinci aşılamalıyız. Bundan sonra da İstiklal Marşında en güzel ifadesini bulan ortak değerlerimiz etrafında milletimizle beraber anı azim ve şuurla geleceğimizi inşa etmek için çalışacağız. Ecdadımızın emaneti olan bu vatana ilelebet sahip çıkacağız. Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın TBMM tarafından kabul edilişinin 98. yıldönümünü kutluyorum. Milli mücadelenin tüm kahramanlarını ve milli mücadeleyi destanlaştıran Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle, minnetle anıyorum.”

Programa Kaymakam ve Belediye Başkan vekili Ufuk Özen Alibeyoğlu, Cumhuriyet Savcısı Abdullah Cura, Hâkimler, Hasan Tamerberber, İbrahim Mısırcı, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Murat Kılıçaslan, İlçe Emniyet Amiri Erbil Başar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Nazım Budak,  Kurum amirleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Güroymak'ın Güncel ve Tarafsız Haber Sitesi