Dövizde yeni haftanın ilk rakamları

EKONOMİ 18 Şubat 2019 11:29
Videoyu Aç Dövizde yeni haftanın ilk rakamları
A
a

İstanbul serbest piyasada dolar 5,2850 liradan, euro 5,9820 liradan haftaya başladı.

Kapalıçarşı'da 5,2830 liradan alınan dolar, 5,2850 liradan satılıyor. 5,9800 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 5,9820 lira olarak belirlendi.

Cuma günkü kapanışta doların satış fiyatı 5,2720 lira, euronun satış fiyatı ise 5,9380 lira olmuştu.

Dolar kuru, veri odaklı gündemle birlikte Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya ziyareti, TCMB Başkanı Murat Çetinkaya ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıklamalarının da olduğu geçen hafta dar bantta sık sık dalgalı bir seyir izlemişti.

Dolar/TL geçen hafta açıklanan S&P Türkiye raporu, ödemeler dengesi, TCMB beklenti anketi ve işsizlik verilerinin ardından anlamlı bir hareket yaşamazken TCMB'den gelen "dönemsel şartlar dikkate alınarak finansal istikrara katkı sağlayacak yönde likidite adımları atılabileceği söylemi" sonrası 5,25 etrafında dalgalanan kur 5,32 üzerine kadar çıktı.

Piyasaların gözü bu hafta çarşamba günü açıklanacak ABD Merkez Bankası'nın (Fed) toplantı tutanaklarında. Fed'in 29-30 Ocak toplantısının tutanaklarının satır aralarında para politikasının ipuçları aranacak.

Öte yandan, Avrupa tarafında gelecek PMI verileri ile ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmeleri de yakından takip ediliyor. Asya piyasaları görüşmelerden aldığı pozitif sinyalle 18 Şubat gününe ralliyle başladı.


Bunlar da İlginizi Çekebilir

Güroymak'ın Güncel ve Tarafsız Haber Sitesi